Praca Norwegia 2012

Praca na wakacje - w Norwegii

Dla kogo praca w Norwegii?
Zdobyć pracę sezonową w Norwegii nie jest wcale tak trudno, jak mogłoby się wydawać. Mając na względzie położenie kraju, należy zdać sobie sprawę, z tego, że sezon pracy w Norwegii jest niezwykle krótki i przypada na miesiące koniec czerwca - początek września. Jedynie w tym okresie mamy szansę na pracę w rolnictwie, oraz przy zbiorze owoców leśnych. Jeśli rok był urodzajny w sezonie letnim zawsze brakuje rąk do pracy, dzięki czemu zarobki również idą w górę. Najbardziej popularna wakacyjna praca w Norwegii to zbiory truskawek, malin oraz innych owoców. Dla ambitnych studentów, oraz osób poszukujących innej pracy niż w rolnictwie otwiera się perspektywa pracy przy wszelkiego typu remontach. Otóż w wakacje norwegowie mają w zwyczaju odmalowywać swoje czerwone domy, odmalowują ściany wewnątrz, jednak jak to w życiu bywa nie zawsze posiadają odpowiednie umiejętności. Często zatem (i tak jest najlepiej) można złapać dobrą fuchę przy odnawianiu domów.

Praca sezonowa przy zbiorach 2014

Legalna praca - formalności
Podjęcie pracy sezonowej w Norwegii nie nastręcza większych trudności od strony formalnej. Co prawda Norwegia nie jest w Unii Europejskiej, jednak ma z nią podpisane stosowne umowy o swobodnym przepływie pracowników. Dzieki temu formalności przy podejmowaniu pracy ograniczone są do minimum. Jeśli zamierzamy pracować krócej niż 3 miesiące, to nie musimy starać się o żadne pozwolenie na pobyt, czy pozwolenie na pracę. W wypadku pracy powyżej 3 miesięcy musimy zarejestrować swój pobyt na posterunku policji lub w urzędzie danego regionu, oraz postarać się o pozwolenie na pracę, które zostanie nam wydane praktycznie od ręki. Praca przy zbiorach w Norwegii praktycznie nigdy nie wymaga pozwolenia.


Zarobki w pracy sezonowej 2014
Zarobki przy pracy sezonowej nie należą do wysokich, w odniesieniu do wynagrodzenia za zwykłą pracę w Norwegii. Jednak każdy dorabiający student powinien być bardzo zadowolony z warunków płacowych. Przy zbiorze owoców możemy liczyć na stawkę nawet 12 euro za godzinę. W przypadku ciężkiej pracy w polu stawki wynoszą nawet 15 euro za godzinę. Najwięcej zarobimy jednak przy sezonowych pracach budowlanych - nawet 200 euro za dzień. W tym wypadku najlepiej umawiać się na zapłatę za wykonaną pracę. Jeśli znajdziemy Norwega, który zleci nam np. pomalowanie domu i zapłaci nam za usługę np. 2000 euro - być może uda nam się wykonać pracę szybciej niż w 7 dni, a jest to dodatkowy zysk. Nie warto natomiast podejmowac pracy sezonowej za pośrednictwem agencji pracy, ponieważ pobierają one ogromne prowizje od naszych zarobków.

Praca na wakacje

Sezonowa praca w Norwegii
Podsumowując - praca wakacyjna w Norwegii może okazać się niezwykle opłacalna zarówno dla studentów, jak również osób poszukujących pracy tymczasowej za granicą. Praca dłuższa niż 3 miesiące pociąga za sobą formalności związane z pozwoleniem na pracę i pobyt. Zarobki w Norwegii jeśli chodzi o zatrudnienie wakacyjne są jednymi z najwyższych w europie. Problemem mogą być jedynie wysokie koszty utrzymania, w tym drogie zakwaterowanie. W celu redukcji kosztów, okres pracy wakacyjne można przemieszkać w wynajętym w kilka osób domku, lub rozbić namiot na polu namiotowym. Dla komfortu pracy warto jednak rozważyć opcję pierwszą. Oferty pracy sezonowej, jak szukać, i gdzie można znaleźć najlepiej płatną znajdują się na tej stronie w górnej zakładce "oferty pracy".