praca Norwegia

Oferty - pracy w Norwegii

Dla kogo praca w Norwegii 2014?
Od dłuższego czasu kraje skandynawskie takie jak Szwecja czy Norwegia, utożsamiane były przede wszystkim z możliwością wyjazdu na tzw. "owocowe" saksy. Praca sezonowa w Skandynawii przy zbiorze owoców jest nadal bardzo popularna, jednakże rynek pracy w Norwegii po wstąpieniu do Unii Europejskiej otworzył się także na inne dziedziny. Norweskie szpitale wprost oczekują na polskich lekarzy, pielęgniarki, dentystów oraz pozostały personel medyczny. Pracodawcy w Norwegii proponują nbardzo korzystne wynegrodzenia, opiekę socjalną, oraz różnego typu zawodowe przywileje. Rok 2014 nie przyniesie większych zmian w tym zakresie.

Wymagania i formalności
Jednak jak to zwykle bywa w beczce miodu zawsze znajdzię się łyżka przysłowiowego dziekciu. Pracodawcy w Norwegii stawiają też spore wymagania, swoim przyszłym pracownikom przede wszystkim językowe. Osoby nie znające chociażby w podstawowym zakresie języka angielskiego lub Norweskiego mają nikłe szanse na zatrudnienie. W Norwego nawet do sprzątania wymaga się znajomości języka. Do pracy potrzebni są również, a może nawet przedewszytskim specjaliści mogący pomóc przy wydobyciu ropy naftowej, rybacy w przemyśle rybnym, osoby znające język w turystyce, budowlańcy w budownictwie. Dużą szansę na znalezienie pracy mają również leśnicy bardzo potrzebni ze względu na spore zalesienie terenu mają pracownicy leśni, z uwagi na pobliże morza marynarze i przedstawiciele innych zawodów morskich. Legalna praca w Norwegii jest również pod dostatkiem dla studentów także w charakterze Au-pair. Oferty pracy w Norwegii znajdują się w branżowych portalach internetowych oraz w poniedziałkowych wydaniach "Gazety Wyborczej".

ogloszenia 2014

Jak znaleźć pracę w Norwegii?
W Norwegii jest praca dla Polaków w poniższych branżach:

  • branża budowlana;
  • leśnictwo;
  • branża usługowa;
  • branża naftowa;
  • branża petrochemiczna;
  • branża stoczniowa;
  • przemysł ciężki;
  • dla studentów opieka nad dziećmi (au-pair)

  • Praca dla Studentów 2014 w charakterze Au - pair
    Praca w charakterze au pair polega zazwyczaj na opiece nad dziećmi, czasem sprzątaniu i gotowaniu. Młode kobiety pracują w ten sposób w zamian za mieszkanie, utrzymanie i kieszonkowe. O pozwolenie na takie zatrudnienie należy się starać przed wyjazdem do Norwegii, posiadając już ofertę konkretnej rodziny. Pozwolenie wydawane jest na dwa lata. W placówce konsularnej należy złożyć:

  • wypełniony blankiet wniosku o pozwolenie na pracę (ze zdjęciem);
  • kopię paszportu;
  • standardowy blankiet umowy o pracę dla au pair.
  • Praca dla Specjalistów w Norwegii
    Specjalista czyli osoba mogąca pochwalić się wykształceniem bądź zawodowym lub inżynierskim. Aktualnie w Norwegii istnieje duże zapotrzebowanie na specjalitów wszelkiego rodzaju. Bardzo mile oprócz wykrztałcenia widziane jest również doswiadczenie, oraz znajomość języka (wystarczy angielski). Aby otrzymać pozwolenie na pracę jako specjalista należy za wczasu znaleźć konkretną ofertę pracy. O pozwolenie ten można ubiegać się w każdej placówce dyplomatycznej Norwegii. Dokument wydawany jest zazwyczaj na okres jednego roku z możliwośćią odnowienia. Po upływie trzech lat pracownik ma prawo do uzyskania zgody osiedlenie się.


    Sezonowa praca w Norwegii 2014
    Bardzo popularna szczególnie wśród studentów jest praca sezonowa w Norwegii (również w Szwecji oraz Finlandii) Pracownicy sezonowi to zazwyczaj ludzie zatrudnieni przy zbiorach runa leśnego, plonów w rolnych, lub w charakterze zastępstwa pracowników etatowych. Pozwolenie na pracę sezonową wydawane jest najczęściej na okres od 3 do 6 miesięcy. Po upływie określonego czasu pozwolenia, można się starać o powtórne pozwolenie na pracę w charakterze pracownika sezonowego, jednak dopiero po upływie 6 miesięcy od ostatniego pobytu w Norwegii. Norweski pracodawca zatrudniając cudzoziemca do pracy sezonowej musi zapewnić dokładnie takie same warunki pracy, jak rodowitemu Norwegowi. Ogłoszenia o pracę w Norwegii warto poszukać w branżowych portalach interenetowych, oraz gazetach studenckich.